Najnowsze wiadomości

Wysokowydajna wkrętarka elektryczna z precyzyjną regulacją momentu...

Szybki poradnik dla różnych typów elektrycznych wkrętaków...

3 rzeczy, które musisz wiedzieć przy zakupie opon samochodowych

16 stycznia 2021 21:41

Co zrobić gdy pęknie nam opona
Czasami mamy szczęście wcześnie złapać przebicie lub zauważyć usterkę z góry i jesteśmy w stanie ją naprawić zanim wpadniemy w kłopoty. Niestety, czasami znajdujemy się w ruchu drogowym z dużą prędkością, kiedy rozbija się opona.

Opracowaliśmy przewodnik krok po kroku, co należy zrobić w takiej sytuacji, abyś nie wpadł w panikę, gdy to się stanie.

Krok 1: Obserwuj swoją prędkość
Im mniejsza prędkość, tym większe szanse na przeżycie tego incydentu. Nadmierna prędkość w połączeniu z wybuchem może szybko spowodować utratę kontroli nad pojazdem, więc staraj się trzymać ograniczeń prędkości w ogóle, zwłaszcza jeśli już martwisz się o opony.

Krok 2: Nie uderzaj w hamulce
Naszym naturalnym instynktem w razie wypadku lub awarii samochodu jest trzaskanie w hamulce i natychmiastowe zatrzymanie. Jednak w tym przypadku jest to absolutnie najgorsza rzecz, jaką można by zrobić. Wytrąci to pojazd z równowagi, wyśle cię w wir, albo po prostu spowoduje całkowitą utratę kontroli.

Krok 3: Nie zwalniaj nagle pedału gazu.                             
Idealnie byłoby, gdybyś zaczął zwalniać, ale musisz to robić powoli. Siła spowolnienia spowodowana rozerwaniem opony spowoduje, że samochód gwałtownie zwolni, więc najlepiej jest utrzymać prędkość, a następnie stopniowo ją zmniejszać.

Krok 4: Utrzymuj pojazd jadący prosto przed siebie
Musisz skupić się na kierowaniu, aby zapewnić sobie dalszą jazdę na wprost w celu uniknięcia kolizji po wydmuchnięciu. Twój samochód będzie skręcał w kierunku wydmuchu, ale powinieneś móc zachować kontrolę.

Krok 5: Nie przesadzaj z poprawą
Kiedy po raz pierwszy poczujesz skręt swojego samochodu po wydmuchu, może to być kuszące, aby wpadać w panikę i mocno skręcić kierownicę w przeciwnym kierunku. Niestety, tylko w ten sposób utrata kontroli będzie bardziej prawdopodobna. Staraj się raczej trzymać go prosto, jak to opisano w poprzednim kroku.

Krok 6: Zatrzymaj pojazd.
Należy pozwolić, aby pojazd zatrzymywał się stopniowo, w razie potrzeby stosując hamowanie silnikiem. Upewnij się, że Ty i Twój samochód bezpiecznie zatrzymacie się w tym miejscu przed zatrzymaniem, a po całkowitym zatrzymaniu włączysz światła awaryjne lub ostrzegawcze.

 

Lorem ipsumus

placeholder text

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et irmagnUt enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequatDuis ee dolor in reprehenderit.