Najnowsze wiadomości

Wysokowydajna wkrętarka elektryczna z precyzyjną regulacją momentu...

Szybki poradnik dla różnych typów elektrycznych wkrętaków...

3 rzeczy, które musisz wiedzieć przy zakupie opon samochodowych

16 stycznia 2021 21:46

Przewodnik po nierównomiernym zużyciu opon
Opony pojazdu mają wiele ważnych funkcji, które uważamy za oczywiste. Pomagają równomiernie rozłożyć ciężar samochodu i pomagają w przyspieszaniu, hamowaniu i pokonywaniu zakrętów. Należy zawsze stosować się do wartości ciśnienia podanych przez producenta, ponieważ są one niezbędne do zapewnienia optymalnych osiągów, prowadzenia, komfortu jazdy i trwałości opon. W przeciwnym razie opony będą narażone na stres i nie pozwolą im wykonywać swojej pracy tak dobrze, jak to możliwe.

Wspólne przyczyny i zapobieganie powstawaniu nierównych miejsc na oponach

Nietypowe wzory zużycia bieżnika opon, takie jak płaskie miejsca i ekstremalne zużycie po jednej stronie, stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa. Mogą one wskazywać na uszkodzenie przedniego zawieszenia lub przeciążenie masy - ale dwie najczęstsze przyczyny wczesnego i nieregularnego zużycia opon to niewłaściwe ciśnienie powietrza i niewłaściwa geometria kół. Nierównomierne zużycie opon nie jest czymś, co można naprawić, ale raczej należy mu zapobiegać.

Pompowanie

Aby zapobiec nierównomiernemu zużyciu opon:

Należy znać prawidłowe ciśnienie we wszystkich czterech oponach, ponieważ zalecenia dotyczące pompowania przedniej i tylnej części mogą się różnić. Można to znaleźć na etykiecie umieszczonej wzdłuż ościeżnicy bocznych drzwi kierowcy lub w instrukcji obsługi.
Regularnie sprawdzaj ciśnienie we wszystkich oponach, łącznie z oponą zapasową. Raz w miesiącu jest to dobra średnia.
Regulacja geometrii kół

Niewspółosiowość ma negatywny wpływ na układ kierowniczy, zawieszenie, a w konsekwencji na twoje bezpieczeństwo. Prawidłowa geometria kół polega na regulacji kątów nachylenia opon i ich kontaktu z nawierzchnią, a nie samych opon czy kół. Aby sprawdzić geometrię kół:

Sprawdź swoją oponę - jeśli wewnętrzna lub zewnętrzna krawędź jest bardziej zużyta niż reszta bieżnika opony, prawdopodobnie jest źle ustawiona.
Niebezpieczeństwa związane z nierównomiernym zużyciem opony
Wiemy, że gładkie opony stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ mają mniejszą przyczepność na drodze, nawet w normalnych warunkach. Mokre i pokryte olejem powierzchnie są bardziej podatne na aquaplaning lub poślizg. Ale jak niebezpieczna jest jazda po nierównym bieżniku?

Poza zmniejszeniem żywotności opony, nierównomierne zużycie wpływa na zdolność prowadzenia samochodu, zmniejsza reakcję układu kierowniczego, zmniejsza zużycie paliwa, wpływa negatywnie na hamowanie i trakcję, zwiększa ryzyko wycieków lub rozerwania opony oraz ogólnie zagraża bezpieczeństwu. 

 

 

Lorem ipsumus

placeholder text

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et irmagnUt enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequatDuis ee dolor in reprehenderit.