Najnowsze wiadomości

Wysokowydajna wkrętarka elektryczna z precyzyjną regulacją momentu...

Szybki poradnik dla różnych typów elektrycznych wkrętaków...

3 rzeczy, które musisz wiedzieć przy zakupie opon samochodowych

16 stycznia 2021 22:03

Znaczenie zbieżności kół i wyważania dla bezpieczeństwa
Twój samochód to skomplikowany system części współpracujących. Uszkodzenie jednej z tych części jest tylko kwestią czasu, dopóki nie zostaną uszkodzone inne podłączone do niego części. Jedną z takich kwestii, która może dość szybko wymknąć się spod kontroli, jest nieprawidłowe ustawienie kół. Geometria kół ma wpływ na zawieszenie i zdrowie opon. Twój samochód to złożony system części współpracujących. Uszkodzenie jednej z tych części jest tylko kwestią czasu, dopóki nie zostaną uszkodzone inne podłączone do niego części. Jednym z takich problemów, który może dość szybko wymknąć się spod kontroli, jest niewłaściwa geometria kół. Geometria kół ma wpływ na zawieszenie i zdrowie opon.  

Co to jest osiowanie kół?
Osiowanie odnosi się do regulacji zawieszenia pojazdu - systemu, który łączy pojazd z jego kołami. Nie jest to regulacja samych kół lub opon. Kluczem do prawidłowej regulacji geometrii jest regulacja kątów nachylenia opon, co ma wpływ na sposób, w jaki stykają się one z drogą. 

Podczas sprawdzania osiowania mechanik zajmuje się głównie trzema rzeczami:

Kąt nachylenia - jest to kąt nachylenia opony w kierunku do wewnątrz lub na zewnątrz widziany z przodu. Zbyt duże pochylenie do wewnątrz lub na zewnątrz, zwane również ujemnym lub dodatnim pochyleniem, wskazuje na niewłaściwe ustawienie opony i będzie wymagało regulacji. Zużyte łożyska, przeguby kulowe i inne części zawieszenia kół mogą również przyczyniać się do niewspółosiowości pochylenia.
Zbieżność kół - zbieżność to stopień, w jakim Twoje opony obracają się do wewnątrz lub na zewnątrz, gdy patrzysz na nie z góry. Aby to zrozumieć, należy spojrzeć w dół na własne stopy. Jeżeli masz palce ustawione pod kątem do wewnątrz, musisz uzyskać zbieżność palców i odwrotnie - zbieżność na zewnątrz.
Kąt nachylenia kółek - Twój kąt nachylenia kółek pomaga zrównoważyć kierowanie, stabilność i pokonywanie zakrętów. Jeśli masz dodatni kąt nachylenia kółek, oś skrętna pochyla się w kierunku kierowcy. Ujemny kąt nachylenia kółek oznacza, że oś skrętna pochyla się w kierunku przodu pojazdu.
Co powoduje nieprawidłowe ustawienie kół?
Częstą przyczyną niewłaściwego ustawienia kół pojazdu jest nagłe uderzenie, gdy koła uderzą w coś z odpowiednią prędkością. 

Spotkania z włazami i studzienkami bez osłon mogą poważnie uszkodzić zawieszenie, geometrię kół i wyważenie samochodu, a także drastycznie zmniejszyć zużycie paliwa i, co ważniejsze, bezpieczeństwo.

Niewielkie kolizje i uderzenie w krawężnik mogą również spowodować, że samochód nie będzie się ustawiał w jednej linii, ale ponieważ uszkodzenia są mało widoczne, kierowcy mają tendencję do ich ignorowania. 

Objawy nieprawidłowego ustawienia kół
Poza zużyciem opon i wzorcami zużycia, ważniejszym powodem, dla którego geometria kół jest ważna dla bezpiecznej jazdy, jest potrzeba zmniejszenia naprężeń i odkształceń na elementach zawieszenia pojazdu oraz poprawy jego prowadzenia.

Jeśli podejrzewasz, że możesz potrzebować regulacji geometrii kół, oto kilka znaków i objawów, których należy szukać i co robić:

Samochód ciągnący w obie strony - Aby sprawdzić, czy masz problem z wyrównaniem, zabierz swój samochód na płaski parking lub zjedź w dół środka wolnej drogi i zwróć szczególną uwagę na to, jak reaguje układ kierowniczy.
Wibrująca kierownica - Innym znakiem, że Twoje wyrównanie może być wyłączone, jest to, że kierownica wibruje przy większych prędkościach. Może to mieć negatywny wpływ na zużycie opon i prowadzić do ich spłaszczenia lub rozerwania, jeśli nie zostaną one szybko usunięte. Możesz mieć również problem z zawieszeniem.
Nierównomierne zużycie opon - Niewłaściwa zbieżność ma znaczny wpływ na zużycie opon i ich stan zdrowia. Nierównomierne zużycie opon - Opony zużywają się w znacznym stopniu, a ich stan zdrowia jest znacznie gorszy niż pozostałych. Jedną z częstych przyczyn zużycia opon jest brak płynnej rotacji. Opona, która nie jest wyrównana, tworzy inne wzorce zużycia, takie jak nadmierne zużycie wewnętrznej krawędzi i/lub zewnętrznych krawędzi opon.
Co to jest wyważanie kół?
Wyważanie kół jest integralnym elementem zapewniającym płynną jazdę, bezpieczeństwo, zużycie opon i stabilność, a także pozwala oponom wirować bez powodowania wibracji. 

Wyważanie opon, różniące się od regulacji geometrii kół, odnosi się do kompensowania wszelkich zaburzeń równowagi masy w zespole opona/koło. Jest ono często wykonywane w połączeniu z geometrią kół.

Podczas wyważania kół, koła powinny być zawsze wyważane z samochodu, ponieważ nowoczesna wyważarka do kół robi zarówno dynamiczne i statyczne równowagi jednocześnie.

Jeśli masz stan niewyważenia układu kierowniczego, miej wszystkie cztery koła zbalansowane, przednie i tylne. Niewyważone koła z tyłu często są wyczuwalne przez układ kierowniczy.

Kiedy powinienem rozważyć wyrównanie i zrównoważenie opon? 
Przeciętnie, powinieneś sprawdzać swoje wyważenie i zbieżność opon co 5,000 - 6,000 kilometrów i automatycznie za każdym razem, gdy przechodzisz na nowe opony.

Ale nie zwlekaj z wykonaniem tego. Upewnij się, że odwiedzasz renomowane centrum montażu opon, które specjalizuje się w każdym aspekcie osiągów i konserwacji opon, aby osiągnąć udany, gwarantowany rezultat.

Opracowywanie trendów w zakresie osiowania i wyważania kół pojazdów
Eksperci w dziedzinie motoryzacji uważają obecnie, że dwa trendy: lekkie układy zawieszenia i opony o niższym profilu, zwiększyły potrzebę bardziej regularnego wyważania i wyrównywania, ponieważ te nowsze modele są bardziej wrażliwe na brak równowagi niż starsze, cięższe samochody.

Niewłaściwa geometria kół i niewłaściwe wyważenie mogą powodować problemy z obsługą pojazdu. Oprócz tego, że stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa, ma negatywny wpływ na bieżnik i stabilność opon, znacznie obniża zużycie paliwa przez pojazd i znacząco wpływa na jego ogólne osiągi. 

Nierównomierne zużycie bieżnika, przeciąganie, przesunięcie środka ciężkości lub wibracja kierownicy to wskaźniki, które mogą zagrażać bezpieczeństwu na drodze. Odwiedź najbliższy Supa Quick i pozwól ekspertom przeprowadzić kontrolę bezpieczeństwa, aby upewnić się, że Twój samochód jest tak bezpieczny, jak Ci się wydaje.

 

Lorem ipsumus

placeholder text

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et irmagnUt enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequatDuis ee dolor in reprehenderit.