Najnowsze wiadomości

25 września 2022 10:37

3 rzeczy, które musisz wiedzieć przy zakupie opon samochodowychWięc, przygotowujesz się do kupienia nowych opon do swojego samochodu. Co dokładnie musisz wiedzieć, zanim dokonasz zakupu? Czytaj dalej, aby odkryć trzy rzeczy, o których wszyscy kierowcy powinni wiedzieć, kupując te niezbędne elementy zestawu.

1. Rozmiar ma znaczenie
Rozmiar naprawdę ma znaczenie, gdy szukasz nowych opon. Zanim będziesz mógł wybrać te, których chcesz, musisz mieć jasne wyobrażenie o wymiarach, których szukasz. Oznacza to, że musisz wiedzieć, w jakim rozmiarze są Twoje obecne opony. Informacje te znajdziesz na ich ścianach bocznych. Zostaną one wydrukowane na zewnętrznej krawędzi podniesionymi literami. Pamiętaj jednak, że na początku może być ona mała i trudna do zauważenia, więc być może będziesz musiał przeszukać ściankę boczną, aby znaleźć to, czego szukasz.

Powinien on wyglądać jak "225/50 R 17" - choć liczby i litery będą się różnić w zależności od opon. W tym przykładzie, "225" odnosi się do szerokości opony w milimetrach, podczas gdy "50" to profil boczny (który jest obliczany jako procent szerokości). Jeżeli widzisz "R", oznacza to po prostu, że Twoje opony mają budowę radialną. Kolejną liczbą, 17 w tym przypadku, jest średnica obręczy koła. Chociaż pozostałe liczby odnoszą się do milimetrów, pomiar ten jest podany w calach.

Zanim kupisz nowe modele, upewnij się, że masz pewność, jakiego rozmiaru opony szukasz. Nie ma miejsca na błąd, jeśli chodzi o ten szczegół.

2. Wskaźnik prędkości może mieć wpływ na Twoje ubezpieczenie
Oprócz rozmiaru, należy zwrócić uwagę na indeks prędkości. Jest to maksymalna prędkość, dla której opona jest prawnie dopuszczona. Szukając opon do swojego samochodu, powinieneś upewnić się, że te, na które się wybierasz, są dopasowane do oficjalnej prędkości maksymalnej Twojego pojazdu. Mimo że jest mało prawdopodobne, abyś kiedykolwiek jechał z taką prędkością, ważne jest, aby dobrze poznać ten szczegół dla celów ubezpieczenia. W przypadku zamontowania opon niższej jakości o niższym indeksie prędkości, istnieje ryzyko, że spowoduje to problemy z polisą ubezpieczeniową.

Szczegółowe informacje na temat indeksu prędkości znajdziesz na ścianie bocznej opony, korzystając z informacji o jej rozmiarze. Jest on przedstawiony w formie litery w skali od A do Y. Każda z tych liter oznacza konkretną informację o prędkości. Na przykład, jeśli Twoje opony mają literę "H", mogą jeździć z prędkością do 130 km/h. Różnica pomiędzy każdą z tych liter wynosi około 6mph.

3. Opłaca się sprawdzić etykiety
Gdy znajdziesz opony o odpowiednim rozmiarze i odpowiednim indeksie prędkości, dobrze jest sprawdzić etykiety, aby upewnić się, że spełniają Twoje wymagania pod względem osiągów. Etykiety na oponach, które wyglądają podobnie do etykiet umieszczanych na urządzeniach AGD, takich jak pralki czy lodówki, są teraz obowiązkowe dla wszystkich nowych opon sprzedawanych w Europie. Mają one pomóc Ci zrozumieć, jak różne opony mogą zachowywać się pod względem bezpieczeństwa, komfortu, oszczędności paliwa i innych aspektów. Choć na początku mogą wydawać się mylące, są w rzeczywistości łatwe do zrozumienia, o ile wiesz, czego szukasz.

Istnieją trzy główne elementy tych etykiet. Są:

Gospodarka paliwowa
Etykieta będzie miała klasę oszczędności paliwa od A do G, przy czym A będzie najbardziej efektywna, a G najmniej efektywna. Jeśli szukasz opon, które są przyjazne dla Twojego portfela, jeśli chodzi o tankowanie przy pompach - i przyjazne dla planety - opłaca się wybrać modele o dobrej ocenie efektywności. Im więcej kilometrów przejeżdżasz samochodem, tym ważniejsze są dla Ciebie te informacje. Według Michelin, wybór czterech opon klasy A zamiast G może zmniejszyć zużycie paliwa o 7,5 procent.

Mokre uchwyty
Etykieta będzie miała również klasyfikację od A do G w zakresie przyczepności na mokrej nawierzchni, co oznacza, że opony są skuteczne podczas hamowania w deszczową pogodę lub gdy na drodze znajduje się woda powierzchniowa. Różnica między każdą z liter wynosi około 2,5 metra, jeśli podróżujesz z prędkością 50 mil na godzinę. Pomiędzy oponami klasy A i G wydłużenie drogi hamowania może wynosić prawie pięć pełnych długości samochodu.

Hałas
Wreszcie, na etykietach wyświetlane są informacje o zakłóceniach. Ogólna ocena decybelowa jest wyraźnie podana w dużych białych cyfrach. Odnosi się ona do hałasu zewnętrznego, ale ważne jest, aby mieć świadomość, że im cichsze opony znajdują się na zewnątrz, tym mniej jest zakłóceń dźwięku w samochodach. Jest to szczególnie zauważalne podczas jazdy z dużą prędkością na autostradzie. Podczas wyszukiwania opon warto porównać te oznaczenia, aby sprawdzić, które z nich najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom i preferencjom podczas jazdy.

Po prostu wpisz swój numer rejestracyjny pojazdu, a my podamy ci proponowane rozmiary opon, które mogą pasować do twojego samochodu. Po potwierdzeniu, że znalazłeś odpowiednie dopasowanie, podamy Ci listę możliwych opcji z najlepszych marek. Nasza oferta obejmuje szeroki wybór opon, w tym modele letnie, zimowe, SUV-y, 4x4 i furgonetki, dzięki czemu nie będziesz miał problemów z odnalezieniem tego, czego szukasz.

Następnie wystarczy tylko dokonać zakupu i zorganizować montaż. Możesz umówić się na spotkanie z jednym z naszych partnerów montażowych w Twojej okolicy. Alternatywnie, jeśli nie możesz dotrzeć do jednego z tych miejsc, możesz skorzystać z naszej mobilnej usługi montażu.