Najnowsze wiadomości

28 września 2023 5:39

Co należy zrobić w przypadku przebicia opony?Rozerwanie opony może być niebezpieczne i zawsze jest nieoczekiwane. W przeciwieństwie do opony bez powietrza, która traci powietrze stopniowo, opona rozdęta ulega natychmiastowemu opróżnieniu. W takiej sytuacji bezpieczeństwo zależy od tego, czy uda się zachować opanowanie. Co więc należy zrobić, gdy opona pęknie za kierownicą?

Zanim w ogóle zaczniesz myśleć o wymianie opony na zapasową, musisz zapanować nad samochodem. Jeśli przydarzy Ci się taka sytuacja za kierownicą, poniższe wskazówki pomogą Ci bezpiecznie zatrzymać samochód.

1. Kieruj się prosto, łagodnie skręcając kierownicą

Jeśli pęknie przednia opona, nos samochodu będzie ciągnięty w kierunku tej strony pojazdu, po której nastąpiło przebicie. Może Cię kusić, aby szarpnąć kierownicą w celu skorygowania skrętu. Oprzyj się tej pokusie, ponieważ skręcanie utrudni Ci panowanie nad pojazdem i może wystraszyć innych kierowców, którzy zareagują w niebezpieczny sposób. Zamiast tego chwyć kierownicę dłońmi w pozycji 10 i 2 i staraj się, wykonując delikatne ruchy, utrzymywać ją prosto przed sobą.

Co zrobić, gdy dojdzie do rozerwania tylnej opony? Jeśli tak się stanie, tylna część pojazdu będzie się kołysać z jednej strony na drugą. Ponownie, ważne jest, aby oprzeć się chęci ostrego kierowania samochodem. Należy używać delikatnych ruchów kierownicą i starać się utrzymać pojazd w linii prostej.

2. Nie naciskaj na hamulce

Prawdopodobnie będziesz chciał nacisnąć na hamulce, aby zapanować nad pojazdem. Ważne jest jednak, abyś nie robił tego na tym etapie. Zbyt mocne hamowanie przy prędkości i bez odpowiedniej trakcji czterech opon może spowodować wypadnięcie samochodu z toru jazdy.

opona

3. Delikatnie naciśnij przepustnicę

Stukanie w pedał gazu może wydawać się sprzeczne z intuicją, ale lekkie przyspieszenie pomoże utrzymać pęd pojazdu do przodu.

Należy pamiętać, że pojazd będzie zwalniał jeszcze szybciej niż zwykle ze względu na dodatkowe opory toczenia na płaskiej nawierzchni. Utrzymywanie pędu poprzez naciskanie na przepustnicę może pomóc w odzyskaniu kontroli nad samochodem, który porusza się po przewidywalnej ścieżce do przodu.

4. Zluzuj przepustnicę po odzyskaniu kontroli nad samochodem

Po odzyskaniu kontroli nad pojazdem należy zdjąć nogę z gazu. Pęknięta opona nie będzie mogła się szybko stoczyć, a pojazd będzie nadal zwalniał. Nadal utrzymuj pojazd skierowany prosto przed siebie, nie skręcając agresywnie kierownicą.

5. Delikatnie skieruj samochód w bezpieczne miejsce

Gdy prędkość samochodu spadnie poniżej 30 mph, poprowadź go na pobocze i lekko hamuj, aby go zatrzymać. Upewnij się, że zaparkowałeś w miejscu, gdzie jest wystarczająco dużo miejsca, aby sprawdzić uszkodzenia i bezpiecznie założyć oponę zapasową. Należy włączyć światła awaryjne i albo samodzielnie zmienić oponę, albo wezwać pomoc.

Aby uniknąć wybuchu, należy regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach, aby upewnić się, że jest ono na bezpiecznym poziomie. Należy również sprawdzać opony pod kątem oznak zużycia i w razie potrzeby niezwłocznie je wymienić.

Co robić w przypadku przebicia opony? Należy stosować się do powyższych rad i reagować spokojnie, aby lepiej przygotować się do bezpiecznego postępowania w potencjalnie katastrofalnej sytuacji.

Czytaj więcej na: http://marekauto.pl/