Najnowsze wiadomości

5 marca 2024 11:22

Jak ciąć metalNiezależnie od tego, czy przecinasz rurę, czy odłamujesz skorodowaną nakrętkę mocującą, czasami musisz wiedzieć, jak ciąć metal. Jest to proste zadanie, ale potrzebujesz odpowiednich narzędzi do pracy i musisz przestrzegać pewnych środków ostrożności.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Przed rozpoczęciem pracy upewnij się, że zastosowałeś następujące środki bezpieczeństwa:

 • Chroń oczy, twarz i uszy zawsze, gdy tniesz metal. Używaj okularów ochronnych, osłony twarzy i ochrony słuchu.
 • Osłaniaj swoje ciało przed ostrymi, latającymi cząstkami. Trzymaj ręce, dłonie i nogi zakryte koszulą z długim rękawem, rękawicami ochronnymi i spodniami.
 • Należy uważać na gorący metal. Metal nagrzewa się podczas cięcia, więc zanim się z nim zetkniesz, pozwól mu ostygnąć.
 • Przeczytaj instrukcję. Do narzędzi używanych do cięcia metalu dołączone są instrukcje i środki ostrożności. Przeczytaj je uważnie przed rozpoczęciem pracy.

Cięcie metalu: 7 narzędzi, których można użyć

Oto siedem narzędzi, których można użyć do cięcia różnych rodzajów metalu:

 1. Tarcza szlifierska: Tarcza szlifierska jest idealna do przecinania stali nierdzewnej. Do mniejszych zadań użyj narzędzia obrotowego wyposażonego w tarczę do cięcia metalu. W przypadku większych projektów zamontuj tarczę w szlifierce kątowej.
 2. Piła ukośna: Chcesz przeciąć aluminiowy pręt lub rurkę? Najlepszym narzędziem do tego zadania jest piła ukośna. Pamiętaj, aby wyposażyć ją w tarczę przeznaczoną do cięcia metali nieżelaznych.
 3. Piłatarczowa: Piła tarczowa, jeśli jest wyposażona w odpowiednią tarczę, może być doskonałym wyborem do cięcia prętów zbrojeniowych. Można użyć tarczy z zębami stalowymi lub z zębami z węglików spiekanych. Ostrza z zębami z węglików spiekanych są droższe, ale oferują większą trwałość.
 4. Nóż użytkowy: Tak, możesz użyć noża użytkowego do cięcia metalu. To narzędzie jest najlepiej nadaje się do aluminium siding i obróbki blacharskiej. Będziesz także potrzebował liniału lub kwadratu, aby utrzymać metal w miejscu podczas cięcia.
 5. Narzędzieoscylacyjne: Czasami podczas cięcia metalu trzeba uzyskać dostęp do ciasnych miejsc. Na przykład, aby przebić się przez skorodowaną nakrętkę mocującą, trzeba wczołgać się do ciasnej przestrzeni pod zlewem. Do tego zadania najlepiej nadaje się narzędzie oscylacyjne, o ile jest wyposażone w ostrze do cięcia metalu. Narzędzie to jest również na tyle kompaktowe, że sprawdza się w małych przestrzeniach. Używaj go do przecinania wszystkiego, od gwoździ, przez rury instalacyjne, po śruby.
 6. Nożyce doblachy: A co z przecinaniem metalowej listwy lub tkaniny okuciowej? Nożyce do blachy są świetnym narzędziem do tego zadania. Można ich również użyć do cięcia blachy.
 7. Piła tarczowa: Jeśli musisz przeciąć bardzo grubą blachę, użyj piły tarczowej. Upewnij się, że jest ona wyposażona w brzeszczot przeznaczony do cięcia metalu.

Z odpowiednimi narzędziami przecinanie metalu to bułka z masłem, a teraz masz już informacje, których potrzebujesz, aby poradzić sobie z każdym zadaniem związanym z cięciem metalu.

Sprawdź wszystkie narzędzia do cięcia dostępne w serwisie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat cięcia metalu, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Pixabay.