Najnowsze wiadomości

9 grudnia 2023 12:38

Jak poprawnie sprawdzić ciśnienie w oponach
Mówiliśmy o tym, jak ważne jest utrzymanie prawidłowego ciśnienia w oponach przez cały czas, czy to ze względu na Twoje bezpieczeństwo, czy też w celu wydłużenia żywotności opon.

Opony są oceniane pod kątem określonych obciążeń przy określonym ciśnieniu, dlatego ważne jest, aby utrzymać optymalne ciśnienie powietrza w oponach Twojego samochodu. Większość z nas sprawdza opony na stacji benzynowej - tutaj pokażemy Ci, jak zrobić to samemu w domu.

Jakie jest właściwe ciśnienie w oponach?
Idealne ciśnienie w oponach zależy od marki i modelu Twojego samochodu. Jest ono określane na podstawie obciążenia pojazdu i prędkości jazdy, i jest mierzone w kPa (kilopaskal), psi (funty na cal kwadratowy), lub barach, które są jednostką miary stosowaną w Republice Południowej Afryki.

Przykładowa naklejka z informacją o ciśnieniu w oponach, która znajduje się po wewnętrznej stronie drzwi po stronie kierowcy.

Aby znaleźć wartości ciśnienia w oponach dla Twojego samochodu, poszukaj naklejki podobnej do powyższej w Twoim samochodzie, często spotykanej w różnych miejscach, np:

  • Wewnątrz drzwi bocznych kierowcy
  • Wewnątrz otworu w kształcie sześcianu
  • Wewnątrz korka paliwowego
  • Pod maską

Należy również pamiętać, że niektóre pojazdy wymagają różnych wartości ciśnienia pomiędzy oponami przednimi i tylnymi.

Sprzęt 
Wszystko czego potrzebujesz to ciśnieniomierz do opon, taki jak ten:

Kontrola ciśnienia powietrza w oponach za pomocą manometru

Metoda
Instrukcje te służą do sprawdzania ciśnienia w oponach w domu do momentu dotarcia do stacji paliw.

Przed sprawdzeniem ciśnienia, opony powinny być zimne, co oznacza, że nie powinno się prowadzić samochodu przez dłuższy okres czasu, który pozwoliłby na rozgrzanie się opon. Gazy w oponach nagrzewają się, rozprężają, a w konsekwencji zmieniają ciśnienie wewnętrzne.
Na kartce papieru narysuj cztery punkty wskazujące każdą oponę i jej położenie, tj.: przód lewy, przód prawy, tył prawy, tył lewy.
Zdejmij kapturek zaworu z pierwszej opony.
Umieścić końcówkę manometru nad trzonkiem zaworu.
Wcisnąć mocno, aż syczący dźwięk wydobywającego się powietrza ustanie i na manometrze pojawi się odczyt. Zapisać odczyt.
Ponownie założyć zawór.
Powtórzyć czynność ze wszystkimi czterema oponami.
Sprawdzić i porównać odczyty ciśnienia z wytycznymi na naklejce.
Uwaga: Jeżeli sprawdzasz ciśnienie w oponach na stacji benzynowej, opony mogą nie mieć idealnej temperatury. Konieczne może być dostosowanie ciśnienia powietrza do około 0,276 bara powyżej zalecanej wartości.