Najnowsze wiadomości

9 grudnia 2023 14:00

Jak zrobić dziury po rdzy w samochodzieRdza jest po prostu faktem. W pobliżu wybrzeża, na obszarach wilgotnych i w pasie zasolenia jest to problem stały. Nawet odprysk od kamienia może dać rdzy oparcie na Twoim samochodzie i doprowadzić do uszkodzeń kosmetycznych lub strukturalnych. Naprawa nadwozia jest często uważana za jedną z najbardziej delikatnych i skomplikowanych napraw samochodowych, ale uczenie się, jak Bondo dziury rdzy jest na szczęście dość proste.

Podczas gdy "Bondo" to nazwa produktu 3M, stało się to również ogólne określenie dla plastikowego wypełniacza ciała, a kilka firm zrobić podobne rzeczy. Szpachlówka może być przydatna do wypełniania dziur w najbardziej podatnych na rdzę obszarach samochodu, w tym paneli kwartalnych, błotników nad i za kołami, a dna drzwi. Jednak, czy można Bondo rdzy dziury będzie zależeć od lokalizacji i nasilenia rdzy.

Do Bondo lub nie do Bondo

Drobna rdza powierzchniowa może być często szlifowana i malowana, ale większe wżery rdzy i dziury mogą wymagać nieco więcej wysiłku i materiału - a konkretnie Bondo lub innego wysokiej jakości wypełniacza.

Bondo nie powinno być jednak stosowane do każdego rodzaju dziury w karoserii. Ponieważ nie jest w stanie utrzymać ciężaru ani ochronić Cię podczas wypadku, nie powinieneś nigdy próbować używać Bondo do usuwania rdzy z dziur w elementach konstrukcyjnych, takich jak szyny ramy lub wzmocnione obszary w pojazdach jednobryłowych (tj. większość nowoczesnych samochodów i crossoverów). Zbiorniki paliwa i układy wydechowe również nie są dobrym pomysłem, ponieważ wypełniacze nie utwardzają się pod wpływem paliwa i pękają pod wpływem ciepła.

W przypadku elementów strukturalnych z dziurami po rdzy jedyną opcją jest spawanie lub wymiana. Z drugiej strony, w przypadku niestrukturalnych napraw nadwozia, wiedza o tym, jak zrobić dziury po rdzy metodą Bondo, może pomóc przywrócić pojazdowi jego wygląd i zapobiec dalszemu powstawaniu rdzy.

Jak zrobić dziury po rdzy metodą Bondo

Aby zacząć, wypełniacz do karoserii potrzebuje czegoś, do czego mógłby się przykleić. Najlepszy jest szorstko oszlifowany goły metal, ale może być również zagruntowany. Do przygotowania powierzchni pokrytych rdzą do wypełnienia należy użyć konwertera rdzy. Konwerter rdzy zatrzymuje proces utleniania, który powoduje powstawanie rdzy i zapobiega jej rozprzestrzenianiu się. Jeśli rdza przerzedziła lub przeżarła panel, to Bondo potrzebuje wsparcia. Arkusze z włókna szklanego, siatki metalowej lub ekranu z włókna szklanego mogą być używane.

Po uzyskaniu dobrej powierzchni do pracy, wymieszać wypełniacz ciała z szpatułką lub plastikową skrobaczką na kawałku tektury. Zrób tylko to, co będziesz używać w ciągu około dziesięciu minut, w przeciwnym razie wypełniacz może utwardzić zanim skończysz. Używając szpachelki, wprowadź wypełniacz do powierzchni. Staraj się utrzymać ostateczną grubość (po szlifowaniu) mniejszą niż ćwierć cala, aby zapobiec przyszłym pęknięciom.

Po 15 do 20 minutach, użyj gruboziarnistego papieru ściernego (30 do 60 grit), aby nadać naprawianej powierzchni kształt i dopasować ją do otaczającej powierzchni nadwozia. Po kolejnych 30 do 40 minutach powierzchnia powinna być gotowa do ostatecznego szlifowania papierem o ziarnistości 180 do 300. Po oczyszczeniu pyłu z powierzchni, jesteś gotowy do gruntowania i malowania. Aby uzyskać więcej szczegółów, sprawdź ten write-up na plastikowym procesie naprawy wypełniacza ciała.

Istnieją pewne części pojazdu, które mogą nigdy nie rdzewieć, ale inne części mogą wydawać się, że mogą zamienić się w pył na twoich oczach bez właściwej uwagi. Na szczęście, jeśli złapiesz rdzę na czas, możesz zapobiec nieestetycznym uszkodzeniom nadwozia lub niebezpiecznym problemom strukturalnym. Najlepszym sposobem jest zapobieganie, więc zadbaj o rdzę, gdy jest jeszcze niewielka, stosując farbę lub podkład. Jeśli rdza osiągnie kolejny poziom, wiedząc, jak Bondo dziury rdzy może po prostu uratować dzień.

Sprawdź wszystkie produkty do malowania i karoserii dostępne w NAPA Online lub zaufaj jednemu z 17 000 punktów NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji o tym, jak zrobić dziury w lakierze Bondo, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Obrazek przez Flickr