Najnowsze wiadomości

5 marca 2024 10:57

Jazda w mokrych warunkach pogodowychWeź się w garść: Wskazówki dotyczące jazdy na mokrej pogodzie

Mokra nawierzchnia przyczynia się do prawie 1,2 mln wypadków drogowych rocznie. Jeśli dodać do tego kręte drogi, wzgórza i góry w Lynchburgu, to może się to stać dość niebezpieczne. Oto tylko kilka wskazówek, które pomogą zapewnić bezpieczeństwo Tobie i Twojej rodzinie, gdy jazda na mokrej nawierzchni jest nieunikniona.

Wskazówka bezpieczeństwa #1: Trzymaj swój samochód w dobrym stanie!

Oczywiście pierwszą rzeczą, która będzie Cię chronić, będzie pojazd, który poradzi sobie z trudnościami podczas jazdy na mokrej nawierzchni: dobra opona.
bieżnik, mocne hamulce i wycieraczki bez smug. Przegląd prawie 12 000 kolizji wykazał, że ponad 37 procent kierowców nie podjęło żadnych działań, aby zapobiec zdarzeniu lub go uniknąć.

Należy wymienić wkładki wycieraczek, które pozostawiają smugi lub nie oczyszczają szyby jednym pociągnięciem. Upewnij się, że wszystkie światła przednie, tylne, hamujące i kierunkowskazy działają prawidłowo, aby inni kierowcy widzieli Cię podczas ulewy. Jeśli zauważysz jakieś problemy, upewnij się, że radzisz sobie z nimi szybko: nigdy nie wiadomo, kiedy tu będzie padać!

Prawidłowa głębokość bieżnika i napompowanie opon są niezbędne do utrzymania dobrej trakcji na mokrych drogach. Głębokość bieżnika należy sprawdzić, umieszczając jedną czwartą bieżnika w rowku opony do góry dnem. Jeśli widzisz nad głową Waszyngtona, zacznij kupować nowe opony. Przynajmniej raz w miesiącu sprawdź ciśnienie w każdej z opon, łącznie z zapasową, ... i upewnij się, że jest ono sprawdzane, gdy opony są zimne.

Wskazówka bezpieczeństwa nr 2: Zachowaj zimną głowę podczas jazdy!

Niestety, najlepszym sposobem na zachowanie bezpieczeństwa na mokrej pogodzie jest nie prowadzenie pojazdu w ogóle. Jednak w większości sytuacji jest to nierealne, dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność podczas jazdy na mokrych drogach.

Przede wszystkim nie należy zapominać o włączaniu świateł podczas jazdy na mokrej pogodzie i/lub w ciemności. Jazda w deszczu bez włączonych reflektorów jest w rzeczywistości nielegalna! Upewnij się jednak, że są to Twoje reflektory, a nie światła do jazdy. Ponadto, często pomocne jest pominięcie wysokich świateł, ponieważ jasne światło odbija się od deszczu i zamiast tego utrudniać widoczność.

Spowolnienie podczas jazdy na mokrej nawierzchni może mieć decydujące znaczenie dla zmniejszenia szans na hydroplanowanie samochodu, gdy opony unoszą się na błonie wodnej. Przy zaledwie 1/12 cala wody na drodze, opony muszą wypierać galon wody na sekundę, aby utrzymać opony na drodze. Kierowca powinien zmniejszyć prędkość, aby odpowiadała ona ilości wody na drodze. Przy prędkości poniżej 35 mph, nowe opony mogą nadal tracić kontakt z jezdnią.

W związku z tym, należy pominąć tempomat. Doskonale sprawdza się w suchych warunkach, ale w przypadku użytkowania na mokrej nawierzchni, ryzyko utraty kontroli nad pojazdem może wzrosnąć. Aby zapobiec utracie trakcji, kierowca może być zmuszony do zmniejszenia prędkości samochodu poprzez podniesienie gazu, czego oczywiście nie można zrobić przy włączonym tempomacie!

Aby zmniejszyć szanse na hydroplanowanie, kierowcy powinni zwalniać, unikać ostrego hamowania lub zawracania i jechać po śladach pojazdu jadącego przed Tobą. Ważne jest również, aby kierowcy pozwolili na dużą odległość zatrzymania się pomiędzy samochodami, zwiększając następującą odległość pojazdu przed nimi i zaczynając zwalniać, aby wcześniej zatrzymać się na skrzyżowaniach, zakrętach i innym ruchu.