Najnowsze wiadomości

9 grudnia 2023 11:53

Naprawa sufitu samochodowego: Poradnik majsterkowicza jak naprawić podsufitkęUh oh, opadający sufit? Oprócz tego, że przyciąga wzrok, obwisła podsufitka może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, jeśli zasłania Ci widoczność.

Naprawa sufitu samochodu może wydawać się zaangażowana praca, ale z odrobiną cierpliwości i właściwych narzędzi, jest to projekt DIY, który nie musi obejmować thumbtacks i duct tape.

Zdejmowanie podsufitki

Prawdopodobnie najtrudniejsza część pracy, podsufitka musi wyjść z pojazdu, dzięki czemu można go ponownie tapicerować. Każda część dotykająca podsufitki musi zostać usunięta, a elementy te będą się różnić w zależności od pojazdu.

Rzeczy takie jak gumowa podszewka i panele boczne mogą być ściągnięte w całości lub tylko na tyle, aby uwolnić sufit. Prawdopodobnie będziesz potrzebował śrubokrętu, aby usunąć osłony i uchwyty, a światła kopułkowe mogą wymagać odłączenia od instalacji elektrycznej.

Gdy sufit jest już czysty, podsufitka powinna dać się łatwo wyjąć. O ile nie masz hatchbacka, będziesz musiał rozłożyć siedzenia, aby wysunąć podsufitkę przez jedne z drzwi.

Przygotowanie do pracy

Ustaw się w dobrze wentylowanym miejscu, z dala od wszystkiego, co łatwopalne i innych tkanin - klej w sprayu może brudzić. Umieść podsufitkę stroną sufitową do góry na podwyższonej powierzchni i całkowicie usuń istniejącą tkaninę. Pod spodem będzie znajdować się lekki osad z pianki, który należy usunąć sztywną plastikową szczotką. W zależności od materiału, z którego wykonana jest podsufitka - włókna szklanego lub czegoś bardziej delikatnego - można użyć szczotki drucianej, aby uzyskać szybsze rezultaty. Ułóż nową tkaninę podsufitki pianką do dołu na podsufitce, aby upewnić się, że jest ona w pełni pokryta. Trzy jardy powinny wystarczyć dla większości pojazdów, a zwis jest na razie w porządku.

Proces reupholsteryzacji

Przypnij jeden koniec tkaniny do podsufitki, aby utrzymać ją w miejscu, i złóż połowę tkaniny z powrotem, aby odsłonić czystą podsufitkę. Spray liberalną warstwę kleju w sprayu na podsufitce za pomocą długich, zamaszystych ruchów. Rób to, aż cała powierzchnia jest całkowicie i równomiernie pokryta, w tym wokół krawędzi. Powtórz ten sam krok dla odsłoniętej strony piankowej tkaniny.

Odczekaj pięć do 10 minut, aby obie powierzchnie wyschły. Klej powinien być lepki w dotyku, ale nie powinien spływać z dłoni. Ostrożnie złóż tkaninę na podsufitkę, a następnie użyj czegoś z prostą krawędzią lub grzbietem dłoni, aby wygładzić tkaninę na miejscu, pracując od środka na zewnątrz.

Nie dociskaj opuszkami palców, bo zostaną odciski palców. Delikatnie dociśnij tkaninę wokół krawędzi otworów, tylko na tyle, aby zobaczyć ich kontury.

Puść klipsy, złóż drugą połowę tkaniny i powtórz proces po drugiej stronie.

Kiedy skończysz, użyj ostrych nożyczek, aby przyciąć obwód podsufitki, pozostawiając jeden cal nadmiaru materiału dookoła. Aby zrobić otwory, wytnij litery X od rogu do rogu. Złóż nadmiar materiału w otwory i wokół krawędzi na drugą stronę podsufitki, gdzie klej powinien utrzymać go na miejscu.

Ponowny montaż

Podsufitkę wkłada się w ten sam sposób, w jaki została wyjęta, ale w odwrotnej kolejności. Wymień i podłącz ponownie wszystkie elementy, które początkowo wymontowałeś, i gotowe! Proste, prawda?

Ta naprawa powinna trwać od pięciu do dziesięciu lat, a Ty nie tylko dostaniesz nową podsufitkę. Zyskasz również prawo do chwalenia się, że dodałeś do swoich umiejętności majsterkowicza tapicerkę.

Sprawdź wszystkie produkty do wnętrz dostępne w NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat naprawy sufitu samochodowego, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Flickr.