Najnowsze wiadomości

9 grudnia 2023 13:40

Opory toczenia - wyjaśnienie
Opony są niezwykle dynamicznymi i interaktywnymi elementami Twojego samochodu. Podczas jazdy deformują się i wyginają w zależności od powierzchni drogi. Ta interakcja bieżnika opony z nawierzchnią ma kluczowe znaczenie dla przyczepności Twojego samochodu na drodze - ale całe to zginanie i odkształcanie wymaga znacznej ilości energii.

Opory toczenia, znane również jako tarcie toczne lub opór toczenia, to energia potrzebna do utrzymania stałej prędkości jazdy opon Twojego pojazdu. Dlaczego to ma znaczenie? Przy zakupie nowych opon warto o tym wiedzieć, ponieważ może to wpłynąć na efektywność paliwową Twojego samochodu.

Co wpływa na opór toczenia?

Gdy wciśniesz pedał gazu w samochodzie, przenosisz energię przez różne systemy w samochodzie. Energia ta wytwarza wystarczająco dużo energii, aby wprawić opony w ruch i przenieść pojazd z pozycji postojowej.

Istnieją jednak siły fizyczne, które sprawiają, że pojazd jest odporny na ruch - na przykład ciężar samochodu, nachylenie, opór powietrza i tarcie powierzchni drogi, co wpływa na opór toczenia opon. Gdy opona przetacza się przez swój ślad, musi przezwyciężyć straty energii, które muszą być uzupełniane przez silnik zużywający więcej paliwa. Dlatego właśnie opory toczenia wpływają na osiągi samochodu, emisję C02 i kieszeń.

Kluczowe czynniki wpływające na opór toczenia:
Aerodynamika - opór otaczającego powietrza
Waga - cięższy pojazd ma negatywny wpływ na opór toczenia opon
Ciśnienie - niedopompowane opony zwiększają kontakt z nawierzchnią
Bieżnik - konstrukcja i kształt
Opony o niskich oporach toczenia (Low Rolling Resistance Tyres)
Korzyści wynikające z niskich oporów toczenia są oczywiste:

  • Obniżenie zużycia paliwa
  • Obniża zużycie płynów eksploatacyjnych
  • Ograniczenie emisji CO2
  • Obniżenie kosztów eksploatacji pojazdów

Nie da się uniknąć oporów toczenia, ale można je zminimalizować. Po pierwsze, producenci opon, tacy jak Bridgestone, stosują specjalne technologie, aby tworzyć opony o niskich oporach toczenia, takie jak seria Ecopia.

Opony o niskich oporach toczenia są zaprojektowane tak, aby zaoferować właścicielom samochodów bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego opony bez kompromisów w zakresie osiągów. Osiąga się to za pomocą różnych metod, które pomagają przeciwdziałać oporom toczenia, takich jak np:

Konstrukcja bieżnika - klocki bieżnika są bardziej połączone ze sobą niż pojedyncze klocki bieżnika
Mieszanka bieżnika opony - nowoczesne technologie i zaawansowane mieszanki gumowe zapewniają lepszą efektywność energetyczną
Ściana boczna - usztywniona ściana boczna zmniejsza deformację, co zmniejsza zapotrzebowanie na energię
Łata kontaktowa - zmniejszona powierzchnia opony w kontakcie z drogą
Masa opony - zmniejszenie masy w obszarach, które mają wpływ na dynamikę i efektywność prowadzenia pojazdu, może mieć większy wpływ niż zmniejszenie masy w innych obszarach.
Podsumowując
Teraz, gdy rozumiesz nieco więcej na temat oporów toczenia i korzyści płynących z opon o niskich oporach toczenia, możesz rozważyć je przy następnym zakupie nowych opon. Niezależnie od tego, jakie masz opony, pamiętaj o regularnym sprawdzaniu ich stanu i upewnieniu się, że są prawidłowo napompowane, ponieważ opona niedopompowana może mieć negatywny wpływ na opór toczenia Twojego samochodu.