Najnowsze wiadomości

9 grudnia 2023 14:05

Przewodnik dotyczący naprawy świecW każdym silniku benzynowym rola świecy zapłonowej nie powinna być nigdy pomniejszana. Zadanie zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej w silniku, bez nich Twój silnik nie byłby w stanie się uruchomić, nie mówiąc już o pracy.

Oznaki wskazujące na to, że Twoje świece zapłonowe nie działają tak, jak powinny, obejmują problemy z uruchomieniem silnika, większe niż zwykle zużycie paliwa oraz błędne zapłonu silnika. Jeśli te problemy brzmią znajomo, możesz rozważyć wymianę starych świec na zupełnie nowy zestaw.

Na szczęście przejście od starych do nowych wtyczek nie jest dużym zadaniem - zarówno pod względem czasu, jak i kosztów. Aby wykonać tę pracę, trzeba będzie:

  1. Klucze
  2. Belka przedłużająca zapadkę
  3. Gniazdo świec zapłonowych

Lokalizacja świec zapłonowych

Zanim zaczniesz wspinać się po całym silniku, sprawdź instrukcję obsługi samochodu, aby dowiedzieć się, gdzie dokładnie znajdują się Twoje świece zapłonowe.

W większości silników cztero- i sześciocylindrowych świece zapłonowe będą umieszczone na górze silnika, pod osłoną ochronną, natomiast w modelach V6 lub V8 będą podzielone 50/50 po każdej stronie korpusu silnika.

Usuwanie starych świec zapłonowych

Po zlokalizowaniu świec zapłonowych, zauważysz serię plastikowych osłon - powszechnie znanych jako świece przewodowe - umieszczonych nad nimi. Aby je zdjąć, wystarczy chwycić je u podstawy i pociągnąć do góry. Pamiętaj tylko, aby najpierw pozwolić silnikowi ostygnąć.

Następnie przymocować gniazdo świecy zapłonowej do listwy przedłużającej przed umieszczeniem go nad świecą zapłonową. Następnie odkręć każdą świecę zapłonową za pomocą grzechotki - choć może się okazać, że gdy się poluzowała, łatwiej jest ją wyjąć za pomocą tylko pręta i gniazda.

Zwróć uwagę na lukę

Po wyjęciu każdej świecy zapłonowej zauważysz, że na spodniej stronie każdej z nich znajduje się kawałek metalu, który znajduje się z dala od korpusu głównego świecy. Odległość pomiędzy tym kawałkiem metalu a świecą nazywana jest szczeliną iskrową - szczeliną, którą można zmierzyć za pomocą przyrządu do pomiaru szczeliny w świecy zapłonowej.

Aby uniknąć niepotrzebnych uszkodzeń lub zwiększonego zużycia paliwa, przy zakupie nowych świec należy upewnić się, że szczelina iskrowa w nowym zestawie odpowiada zaleceniom zawartym w instrukcji obsługi pojazdu.

Montaż nowych świec zapłonowych

Po znalezieniu zestawu świec pasujących do Twojego pojazdu, zacznij od delikatnego przykręcenia każdej z nich z powrotem do silnika. Nie używaj od razu grzechotki - zamiast tego, zacznij od użycia gniazda i pręta. Pomoże to zapewnić prawidłowe ułożenie gwintów każdej ze świec, a nie krzyżowe gwintowanie każdej z nich i uszkodzenie silnika.

Mimo, że montujesz nowe wtyki, ważne jest, aby pamiętać, że po przejechaniu 30 000 mil mogą one również wymagać wymiany, więc przed zabezpieczeniem ich grzechotką upewnij się, że przesmarujesz je jakimś płynem antyzaciskowym.