Najnowsze wiadomości

5 marca 2024 11:08

Twój samochód potrzebuje nowych opon - 7 znaków ostrzegawczychZużyte opony

Kiedy ostatnio wymieniłeś opony? Jest to często pomijany, ale bardzo ważny element konserwacji samochodu, a nie wszyscy kierowcy wiedzą, jak sprawdzać opony lub jak często kupować nowe.

Dlaczego tak ważne jest, aby mieć oko na opony?
Opony muszą być przez cały czas w dobrym stanie technicznym. To nie tylko po to, aby Twój samochód co roku przechodził przez MOT, ale także dla Twojego własnego bezpieczeństwa (i wszystkich innych). Zbyt zużyte opony dają Ci mniej kontroli i gorszą przyczepność na drodze, a także zwiększają ryzyko aquaplaningu na mokrej nawierzchni. Zatrzymanie się w momencie, gdy opony są zużyte, trwa znacznie dłużej, a nawet możesz być narażony na ryzyko wybuchu.

Wyraźne oznaki konieczności wymiany opon
Więc, na jakie problemy z oponami należy zwracać uwagę? Przyjrzyj się uważnie swoim oponom i zwróć szczególną uwagę przy następnej jeździe. Jeśli doświadczysz któregoś z poniższych problemów, nadszedł czas, aby kupić nowe opony:

1. Nie ma wystarczającej głębokości bieżnika
Zupełnie nowe opony mają co najmniej 8 mm bieżnik, który pomaga utrzymać dobry kontakt z nawierzchnią. Z czasem jednak ulegają one zużyciu. Twoim obowiązkiem jest dopilnowanie, aby bieżnik nie spadł poniżej pewnej głębokości.

Istnieje prosty sposób na sprawdzenie głębokości bieżnika na oponach, a nie potrzebujesz taśmy mierniczej. Weź 20p i umieść go w głównym rowku bieżnika. Jeśli widzisz zewnętrzny pierścień monety, oznacza to, że Twoje opony są zbyt zużyte. Powtórz czynność w kilku miejscach na obwodzie opony, na wypadek, gdyby opona była zużyta nierównomiernie.

Opony mogą mieć również wskaźniki głębokości bieżnika. Są one bardzo użyteczne, ponieważ pozwalają sprawdzić głębokość bieżnika na pierwszy rzut oka.

Należy pamiętać, że zgodnie z prawem głębokość bieżnika musi wynosić co najmniej 1,6 mm. Powinna ona być w pasie ciągłym wokół opony. Jeśli zostaniesz przyłapany na jeździe na oponach, które są uważane za niebezpieczne, ponieważ nie mają wystarczającej ilości bieżnika, możesz skończyć z grzywną i punktami na prawie jazdy. Zostaniesz ukarany za każdą oponę, więc jeśli wszystkie cztery są nadmiernie zużyte, możesz zostać ukarany grzywną w maksymalnej wysokości 10.000 funtów i 12 punktów.

2. Twoje opony mają 10 lat
Powinieneś regularnie kontrolować stan swoich opon w ramach standardowych przeglądów samochodowych. Opony powinny być jednak sprawdzane przez specjalistę po ukończeniu pięciu lat. 

Gdy Twoje opony osiągną dziesiąte urodziny - od daty produkcji - prawie na pewno będą musiały zostać wymienione. Nawet jeśli wydają się użyteczne, to i tak mądrym pomysłem jest zakup nowego zestawu. Możesz również określić, kiedy należy wymienić opony, biorąc pod uwagę ich przebieg. Zapoznaj się z zaleceniami producenta dotyczącymi tego, ile kilometrów mogą przejechać, zanim będą wymagały wymiany. Opony powinny wystarczyć średnio na 25 000 mil, ale zależy to od Twojego samochodu i stylu jazdy.

3. Przeżywasz wstrząsającą jazdę
Czy podczas jazdy czujesz więcej wibracji niż zwykle z drogi? Istnieje kilka potencjalnych przyczyn tego stanu rzeczy, od wadliwych amortyzatorów po problemy z geometrią kół, ale mogą to być również Twoje opony. Jeśli głębokość bieżnika nie jest wystarczająca, czeka Cię wyboista jazda.

Jeśli nie jesteś pewien, czy poziom wibracji jest normalny, sprawdź, czy możesz znaleźć nowo odkryty odcinek drogi. Jeśli po przejściu na gładki asfalt nadal się trzęsie i jest głośno, należy go sprawdzić.

4. Słyszysz piski, jęki i inne dziwne odgłosy.
Dziwne odgłosy są zawsze niepokojące podczas jazdy, a w razie poważnego problemu należy je sprawdzić. Jęczący, skrzypiący lub piszczący dźwięk może być sygnałem ostrzegawczym o problemie z oponami. Dzieje się tak, gdy opona ulega przebiciu lub zaczyna pękać. Dźwięk jest wytwarzany przez zmianę sprężania powietrza. Nie ignoruj tego odgłosu, jeśli go słyszysz, ponieważ może to spowodować problem z oponą, a tym samym zwiększyć ryzyko jej wydmuchnięcia.

5. Widać pęknięcia
Podczas kontroli opon należy zwracać uwagę na wszelkie widoczne pęknięcia. Pęknięcie w ścianie bocznej opony jest wczesnym sygnałem ostrzegawczym o potencjalnym wydmuchu, który może być przerażający, jeśli nie bardzo niebezpieczny podczas jazdy z prędkością.

Pęknięcia powstają w wyniku zniszczenia substancji chemicznych i olejów w materiale gumowym, z którego wykonane są opony. Istnieje szereg czynników ryzyka, na które należy zwrócić uwagę. Na przykład, opony w samochodach pozostawionych na zewnątrz mogą ulec pogorszeniu w wyniku wystawienia ich na działanie promieni słonecznych. Dobrą wiadomością jest to, że pęknięcia są zwykle łatwe do zauważenia, ale trzeba szukać.

6. Zauważyłeś wybrzuszenia i pęcherze
Jeśli widać oczywiste wady na zewnętrznej stronie opony, od pęknięć po wybrzuszenia, oznacza to, że wewnątrz opony jest coś poważnie złego. Jeśli zauważysz coś niezwykłego, od razu sprawdź lub zmień opony.

7. W bieżniku jest dziura.
Jeśli w bieżniku jest dziura i jest ona większa niż około 6 mm, zaleca się wymianę opony. Tego rodzaju uszkodzenia mogą się pogorszyć, a także spowodować problemy z przyczepnością, trakcją i kontrolą.

Więc, jak często powinieneś sprawdzać swoje opony? Idealnie byłoby, gdybyś przeprowadzał kontrolę około raz w miesiącu. Jeśli planujesz długą podróż, zawsze sprawdzaj opony wraz z wycieraczkami, światłami, płynami silnikowymi i innymi kluczowymi elementami.

Szczególnie ważne jest, aby opony były w dobrym stanie, zanim rozpocznie się zima. Surowe warunki jazdy, takie jak śnieg i lód, mogą pogorszyć istniejące problemy z oponami, a także ogólnie uczynić drogi bardziej niebezpiecznymi. W razie wątpliwości, zawsze sprawdzaj opony.