Najnowsze wiadomości

9 grudnia 2023 11:46

Typowe przyczyny przegrzania silnikaJadąc latem, wszyscy boimy się widzieć miernik temperatury cal po calu pod gorącym końcem, aż z maski zacznie wydobywać się dym! Przegrzanie silników jest o wiele bardziej prawdopodobne przy gorącej pogodzie - zwłaszcza jeśli siedzisz w ruchu drogowym - ale przyczyny mogą być różne - od szybkich problemów, które możesz naprawić sam, po poważniejsze problemy, do których będziesz potrzebował mechanika. Poniżej omówimy najczęstsze przyczyny przegrzania silnika i dowiemy się, co zrobić, gdy silnik się przegrzeje podczas jazdy.

Główne przyczyny przegrzania silnika

 • Nie ma już chłodziwa. Jeśli w samochodzie nie ma wystarczającej ilości płynu chłodzącego (lub środka zapobiegającego zamarzaniu), układ chłodzenia może ulec awarii, więc silnik się przegrzewa. Powinieneś również sprawdzić, czy kupiłeś odpowiedni rodzaj płynu chłodzącego do Twojego samochodu; niektóre z nich należy zmieszać z wodą destylowaną, a inne można wlać bezpośrednio do układu chłodzenia. Za pomocą naszej szybkiej wyszukiwarki możesz dokładnie sprawdzić, które chłodziwa są odpowiednie dla Twojego samochodu.
 • Wyciek z twojego systemu chłodzenia. Jeśli brakuje Ci płynu chłodniczego lub musisz często uzupełniać zbiornik, prawdopodobnie doszło do wycieku. Sprawdź, czy pod zaparkowanym samochodem nie ma kałuż - jeśli podejrzewasz ucieczkę płynu, sprawdź go jak najszybciej. Złapanie wycieku na wczesnym etapie może uchronić Cię przed dalszymi uszkodzeniami i wydatkami.
 • Wadliwa pompa wodna. Pompa wodna cyrkuluje płyn chłodzący wokół silnika, więc jeśli się zatka lub stanie się nieskuteczna, płyn chłodzący nie będzie mógł wykonać swojej pracy, a temperatury wzrosną. Zapoznaj się z naszą ofertą zamiennych pomp wodnych; posiadamy w magazynie części kompatybilne z każdą konkretną marką i modelem, w konkurencyjnych, niskich cenach.
 • Problemy z grzejnikiem. Chłodnica samochodowa przepuszcza ciepło z płynu chłodniczego do atmosfery, obniżając temperaturę silnika i skutecznie chłodząc płyn chłodniczy. Jeśli chłodnica ma nieszczelność lub jest uszkodzona, będzie działać wadliwie i spowoduje przegrzanie silnika.
 • Zepsuty termostat. Odpowiedzialny za regulację temperatury w silniku, termostat to zawór w układzie chłodzenia, który umożliwia przepływ płynu chłodzącego w zależności od potrzeb. Jeśli jest uszkodzony, może nie przepuszczać płynu chłodniczego, więc ciepło w silniku zaczyna rosnąć.
 • Niski poziom oleju. Poza prawidłowym smarowaniem części silnika, syfony oleju silnikowego odprowadzają do 80% dodatkowej ilości ciepła w samochodzie. Sprawdź wskaźnik poziomu oleju - jeśli poziom oleju jest zbyt niski, prawdopodobnie wpływa to na temperaturę silnika.

Co robić, gdy silnik się przegrzeje

 1. Gdy zapalą się światła ostrzegawcze lub silnik zacznie palić, należy zachować spokój i zacząć od następujących kroków. Podczas jazdy należy wyłączyć klimatyzację (jeśli jest włączona) i włączyć ogrzewanie na pełnym gazie, a także demineralizację przedniej szyby - powinno to pomóc oddalić nadmiar ciepła od silnika.
 2. Jeśli zatrzymasz się w ruchu drogowym, będziesz musiał spróbować ponownie poruszyć płyn chłodzący wokół silnika. Możesz to zrobić, ustawiając samochód na neutralnym biegu i odwracając silnik - idealnie byłoby, gdybyś chciał podnieść wskaźnik obrotów do drugiego znaku. W ten sposób zwiększysz prędkość obrotową silnika podczas postoju i miejmy nadzieję, że płyn chłodzący będzie krążył w obiegu.
 3. Wbij samochód na niski bieg (nadal utrzymując ten poziom obrotów) i zatrzymaj się, gdy tylko będziesz w bezpiecznej pozycji, a następnie wyłącz silnik. Im dłużej jedziesz z przegrzanym silnikiem, tym więcej szkód możesz spowodować.
 4. Wstrzymać się z koniecznością otwierania maski do momentu ostygnięcia samochodu i ponownego schłodzenia wskaźnika temperatury.
 5. Po ochłodzeniu się samochodu, załóż maskę i przyjrzyj się prawdopodobnym przyczynom przegrzania silnika (jak wyżej). Jeśli nie jest to coś, co można łatwo naprawić, np. poziom oleju lub płynu chłodzącego, skontaktuj się z dostawcą pokrywy awaryjnej.
 6. Jeśli utknąłeś na twardym poboczu lub w innym miejscu, które potencjalnie może spowodować utrudnienia w ruchu, upewnij się, że światła awaryjne są włączone.