Najnowsze wiadomości

9 grudnia 2023 13:43

Unikanie zalanego silnika: Zachowaj spokój podczas jazdy w deszczową pogodę



To coś z koszmarów: Jedziesz przez kałużę, która okazuje się być znacznie głębsza niż myślałeś. Zanim się zorientujesz, ryzykujesz zalanie silnika. Bez względu na to, czy zaskoczyła Cię nagła ulewa, która zamieniła ulicę w basen, czy też natrafiłeś na podmyty odcinek drogi, przez który płynie potok, wystawianie samochodu na działanie głębokiej wody nigdy nie jest dobrym pomysłem.

Bez paniki

Jeśli znajdziesz się poza punktem bez powrotu, nie wpadaj w panikę. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby uniknąć zalania silnika. Pierwszą i najbardziej oczywistą jest wyłączenie zapłonu, ale tylko wtedy, gdy jest to absolutnie bezpieczne. Jeśli, na przykład, znajdziesz się w środku głębokiej kałuży na parkingu, możesz natychmiast wyłączyć samochód i wezwać lawetę lub ręcznie wypchnąć pojazd, jeśli jesteś szczególnie odważny.

Jeśli natomiast zdarzy Ci się jechać przez wodę z silnym prądem na jezdni, bezpieczniej dla Ciebie będzie zapomnieć o potencjalnym uszkodzeniu silnika, wrzucić wsteczny bieg i spróbować natychmiast wycofać się z drogi. Wystarczy 12 centymetrów poruszającej się wody, aby zepchnąć pojazd z drogi.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się cofnąć, czy kontynuować jazdę do przodu, upewnij się, że robisz to z wolną, stałą prędkością. Szybka jazda po stojącej wodzie to świetny sposób na wygenerowanie fali cieczy pod samochodem, która może przedostać się do komory silnika i spowodować spustoszenie.

Ustal, czy woda dostała się do silnika

Najczęstszym sposobem, w jaki woda uszkadza silnik samochodu, jest wessanie jej przez wlot powietrza. Gdy do cylindrów silnika dostaje się zbyt dużo wody, powoduje to blokadę hydrostatyczną lub "hydrolock", stan silnika, w którym tłoki zamarzają, a silnik się zatrzymuje. Ten nagły przestój może nieodwracalnie uszkodzić wewnętrzne komponenty i zamienić silnik samochodu w niewiele więcej niż osławiony przycisk do papieru.

Chociaż do spowodowania blokady hydrolokacyjnej potrzeba sporej ilości wody, pamiętaj, że nawet niewielkie ilości wilgoci wewnątrz silnika mogą spowodować jego zgaśnięcie. Najprostszym sposobem na szybkie stwierdzenie, czy silnik zassał wodę, jest zlokalizowanie wlotu powietrza samochodu po osiągnięciu bezpieczeństwa. Jeśli wilgoć jest wyczuwalna wysoko w komorze silnika, powyżej głębokości wody, to prawdopodobnie nie ma się czym martwić; jeśli są dowody na przenikanie wilgoci niżej, np. pod lub w pobliżu zderzaka, to masz powody do obaw, zwłaszcza jeśli Twój pojazd był w którymś momencie znacznie zanurzony.

Zabierz go do mechanika

Nawet jeśli silnik nadal pracuje po spotkaniu z wodą, jeśli podejrzewasz, że wlot powietrza mógł zassać wodę, dobrym pomysłem jest sprawdzenie wszystkiego w lokalnym centrum NAPA AutoCare Center. W ten sposób można również ustalić, czy któryś z elementów elektrycznych samochodu, takich jak żarówki, przewody lub czujniki, wymaga wymiany po zalaniu wodą.

Sprawdź wszystkie narzędzia i wyposażenie dostępne w serwisie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat dbania o zalane silniki, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Wikimedia Commons.