Najnowsze wiadomości

9 grudnia 2023 13:16

Wygięte ostrza kosiarki do trawy: Jak unikać, identyfikować i wymieniaćDobrze skoszony trawnik to o wiele więcej niż tylko ładny kawałek trawy. Różne odmiany trawy rozwijają się przy określonych długościach, ale wszystkie są zdrowsze, gdy są częściej koszone, ponieważ krótsze źdźbła nie konkurują o powietrze, deszcz i słońce. Częste koszenie pomaga również utrzymać szkodniki na dystans i zwiększa wartość nieruchomości. Jednak jedną z rzeczy, która może zniweczyć wysiłki w zakresie kształtowania krajobrazu, są wygięte ostrza kosiarki. Oczywiście, najlepszym scenariuszem jest całkowite uniknięcie tego problemu, ale wiesz, co mówią: trafienia się zdarzają. Kiedy tak się stanie, bądź przygotowany na zidentyfikowanie problemu i naprawienie go prawidłowo - i bezpiecznie.

Gdy wszystko uderza w wentylator

Wygięte łopatki to duży ból głowy. Należy zawsze starać się zminimalizować możliwość wystąpienia problemów, stosując się do kilku prostych wskazówek: Dowiedz się, gdzie znajdują się wszystkie stałe przeszkody - pniaki drzew, obniżenia terenu, głowice zraszaczy itp. Przed startem dokładnie obejrzyj trawnik, aby znaleźć wszelkie niespodzianki, takie jak kamienie, szyszki i zabawki. Dobrze jest nie dopuścić, aby trawa stała się tak długa, że przede wszystkim ukrywa różne rzeczy. Koś często, zachowując czujność i nie rozpraszając uwagi (w tym swobodnie poruszających się dzieci i zwierząt domowych). Ustaw wysokość koszenia odpowiednią do rodzaju trawy i ukształtowania terenu i nie przeostrzaj noży. Im cieńsze są ostrza, tym bardziej są podatne na złamania.

Problemy z kosiarką

Jeśli podejrzewasz, że kosiarka jest uszkodzona, nie kontynuuj koszenia, dopóki nie zidentyfikujesz i nie rozwiążesz problemu. Nawet coś takiego jak lekko wygięte ostrze może szybko uszkodzić silnik i korpus kosiarki, nie wspominając o zniszczeniu trawnika. Istnieje kilka oznak, które wskazują na wygięte ostrze - nierówne cięcie, nierówna praca, dziwne odgłosy szlifowania i zgaśnięcie kosiarki. Nie za każdym razem jest to w stu procentach wina ostrza, ale łatwo od tego zacząć. Jeżeli kosiarka zatrzymuje się i widać wygięte ostrze, prawdopodobnie doszło do uszkodzenia wału korbowego i konieczna jest naprawa silnika.

Kopiąca trawa

Na szczęście samo zgięte ostrze jest dość łatwe do naprawienia. Wystarczy ją wymienić! Nie próbuj go samemu prostować. Zakładając, że nie jesteś mechanikiem, nie uda Ci się jej wyprostować zgodnie ze specyfikacją. Aby go wymienić, zacznij od podjęcia środków ostrożności. Odłącz akumulator (jeśli go posiada) i wyjmij świecę zapłonową. Upewnij się, że wszystkie pokrywy i korki na płynach, takich jak paliwo i olej, są szczelnie zakryte, a następnie połóż kosiarkę na boku (nie na stronie z gaźnikiem). Upewnij się, że nowe ostrze ma rozmiar podany w instrukcji obsługi. Mówiąc o instrukcjach, przeczytaj swoją i zawsze postępuj zgodnie z podanymi tam procedurami. Zazwyczaj demontaż jest dość prosty. W środku ostrzy znajduje się trzpień z nakrętką. Odkręć tę nakrętkę, a ostrza powinny się od razu odczepić. Załóż nowe ostrze(a) w ten sam sposób i dokręć nakrętkę. Upewnij się, że kosiarka znajduje się w bezpiecznej i otwartej przestrzeni przed ponownym podłączeniem akumulatora i świecy zapłonowej.

Nie jest tak źle, prawda? Upewnij się tylko, że to proste zadanie nie zamieni się w wielką, skomplikowaną naprawę, jeśli nie zajmiesz się nim od razu. Oczywiście zawsze pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas pracy z maszyną, której ostre ostrza kręcą się z prędkością 200 mil na godzinę. Nigdy nie można być zbyt ostrożnym.