Najnowsze wiadomości

1 grudnia 2022 20:03

Znaczenie opon dla bezpieczeństwa na drodze
Bezpieczeństwo opon Czy kierowcy naprawdę rozumieją, jak ważne jest bezpieczeństwo opon i na czym ono polega?

Nieprawidłowa konserwacja opon może narazić na niebezpieczeństwo Twoje życie i życie Twoich pasażerów i innych użytkowników dróg. Zużyte opony zmniejszają kontrolę i przyczepność na drodze, mogą podwoić dystans potrzebny do zatrzymania samochodu i zwiększyć ryzyko przebicia i wydmuchnięcia.

Aby mieć pewność, że dotrzesz bezpiecznie do celu, regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach i ich bieżnik oraz badaj je pod kątem ewentualnych wewnętrznych lub zewnętrznych oznak uszkodzeń. Ważne jest również, aby zauważać, czy Twój samochód nietypowo się trzęsie lub wydaje dziwne dźwięki, ponieważ mogą one wskazywać na problemy związane z oponami.

Specjalista ds. opon pomoże Ci dokładnie ocenić opony i zapewni, że są one odpowiednio wyważone, wyrównane i obrócone. Podjęcie tych prostych kroków nie tylko zapewni Ci bezpieczeństwo na drodze, ale także zwiększy trwałość Twoich opon i pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze.

Odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące bezpieczeństwa opon
Jako jedyna część Twojego samochodu, która ma kontakt z drogą, Twoje opony są bezpośrednio odpowiedzialne za bezpieczne przeniesienie Cię z punktu A do B. Aby to zrobić, ważne jest, aby były one w dobrym stanie. Oznacza to, że muszą one mieć odpowiedni bieżnik, odpowiednie ciśnienie i nie mogą mieć żadnych wewnętrznych ani zewnętrznych oznak uszkodzeń. Ważne jest również, aby miały one odpowiedni rozmiar do Twojego samochodu oraz były odpowiednio wyważone i wyrównane.

Jednak pomimo znaczenia jazdy na bezpiecznych, nadających się do jazdy oponach, wielu kierowców zaniedbuje je, dopóki nie pojawi się bardzo oczywisty problem lub, co gorsza, dopóki nie dojdzie do wypadku i nie będzie za późno. Co rodzi pytanie: Czy naprawdę rozumiemy, jak ważne jest bezpieczeństwo opon i na czym ono polega? Tutaj odpowiadamy na to i inne pytania związane z bezpieczeństwem opon, aby zapewnić, że Ty i Twój pojazd dotrzecie do celu bez zadrapania.

Dlaczego zużyte opony są niebezpieczne?
Zużyte opony są odpowiedzialne za 70% wszystkich wypadków na drogach i ponad 9000 zgonów rocznie - wypadków i zgonów, którym można było zapobiec. Jeśli Twoje opony nie są właściwie konserwowane, mogą mieć negatywny wpływ na wszystko, od kierowania pojazdem po przyspieszanie i hamowanie. Zużyte opony mogą podwoić dystans konieczny do zatrzymania pojazdu, narażając życie Twoje i Twoich pasażerów oraz innych użytkowników dróg na niebezpieczeństwo.

Opony łysiejące, niedopompowane lub nadmiernie napompowane lub nierównomiernie zużyte mogą zwiększać prawdopodobieństwo przebicia i wydmuchnięcia, co może spowodować utratę przyczepności na drodze. Jest to szczególnie niebezpieczne w mokrych warunkach, kiedy samochód może się akwaplować.

Co mówi prawo?
Bezpieczeństwo Twoich opon jest tak ważne, że reguluje je prawo. W Republice Południowej Afryki minimalna głębokość bieżnika opony musi wynosić 1 mm na całej szerokości opony. Jeśli nie spełnisz tego wymogu, możesz zostać ukarany grzywną lub konfiskatą samochodu. Co więcej, jeśli masz wypadek, a bieżnik opony jest poniżej ustawowego limitu, firma ubezpieczeniowa prawdopodobnie odmówi wypłaty odszkodowania.

Co powinna zawierać Twoja lista kontrolna bezpieczeństwa opon?
Istnieje kilka ważnych kryteriów, o których należy pamiętać, jeśli chodzi o bezpieczeństwo opon:


Ciśnienie w oponach różni się w zależności od samochodu. Aby upewnić się, że Twoje ciśnienie jest prawidłowe, zapoznaj się z instrukcją obsługi lub etykietą z boku drzwi kierowcy, pamiętając, że przednie i tylne opony mogą mieć różne wymagania dotyczące ciśnienia. Regularnie sprawdzaj ciśnienie - przynajmniej raz w miesiącu - i zawsze, gdy opony są zimne. Oznacza to, że Twój samochód powinien stać przez co najmniej trzy godziny wcześniej, a Ty nie powinieneś był przejechać więcej niż 1,6 km przed przyjazdem do najbliższego warsztatu lub specjalisty ds. opon.
Ostrożnie bieżnikować
Możesz sam sprawdzić bieżnik opony, umieszczając główkę zapałki pomiędzy rowkami bieżnika. Jeśli bieżnik znajduje się poniżej główki zapałki, czas dotrzeć do najbliższego centrum supa-szybkiego montażu. To samo dotyczy sytuacji, gdy bieżnik znajduje się poniżej paska wskaźników opony, który można znaleźć w pewnych miejscach pomiędzy rowkami. Pamiętaj, że to normalne, że opony zużywają się stale, ale nieprawidłowości mogą wskazywać, że ciśnienie w oponach jest nieprawidłowe, że koła są źle ustawione, a nawet że istnieje problem z zawieszeniem samochodu.
Uważaj na pęcherzyki powietrza
Czy twoja opona ma dziwny bąbel, wybrzuszenie lub pęcherz? To nie jest dobry znak. Niezwykłe wybrzuszenia wskazują, że coś zostało uszkodzone w oponie i że trzeba to wymienić.
Dajcie tym ścianom bocznym boczne oko
Ściany boczne opon powinny być wolne od pęknięć, rozszczepów, nacięć i otarć. Mogą one wystąpić, gdy opony napotykają na zagrożenia na drodze, gdy ciśnienie w oponach jest zbyt niskie lub gdy samochód jest przeciążony. Jeżeli zauważysz którykolwiek z tych objawów, natychmiast zabierz swój samochód do technika.
Poczuj te drgania, grzechotki i wałki.
Oczywiście, upewnienie się, że opony są nadal w dobrym stanie, to nie tylko ich kontrola, ale także wrażliwość na to, jak się czują podczas jazdy. Jeśli Twój samochód wibruje w nietypowy sposób lub wydaje dziwne i niepokojące dźwięki, może to oznaczać, że coś jest nie tak z Twoimi oponami. Mechanik będzie w stanie ocenić wszystkie możliwe problemy, związane z oponami lub inne.
Co powinieneś zrobić, aby jak najlepiej wykorzystać swoje opony?
Motto dotyczące bezpieczeństwa opon jest proste: opiekuj się swoimi oponami, a one zajmą się Tobą. Uważne obserwowanie powyższej listy kontrolnej i wizyta u specjalisty ds. opon w celu wyważenia, ustawienia i obrócenia kół co najmniej co 10 000 km pozwoli utrzymać opony w dobrym stanie. Ponadto, jeśli trafisz na dziurę lub przeszkodę na drodze, zawsze warto zlecić technikowi sprawdzenie opon pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Mimo, że mogą one wyglądać i czuć się dla Ciebie normalnie, ekspert będzie w stanie dostrzec wszelkie problemy, które mogą zagrozić integralności Twoich opon - i Twojemu bezpieczeństwu.

Wreszcie, równie ważna jest konserwacja opon, które są dołączone do samochodu, jak i tych, które nie są. Jeśli coś pójdzie nie tak, to opony zapasowe zabiorą Cię z pobocza drogi do najbliższego centrum miasta. Wszystkie kontrole, które przeprowadzasz na oponach, dotyczą również opon zapasowych. Opony zapasowe należy również wymieniać od czasu do czasu, nawet jeśli są rzadko używane, ponieważ opony zapasowe są szczególnie podatne na utratę ich integralności strukturalnej w miarę upływu czasu.